Z ostatniej chwili

Blisko 700 tys. osób korzysta z elektronicznej legitymacji ZUS

2024-04-09 10:00:03 informacje
img

Z elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty korzysta blisko 700 tys. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS mLegitymację wydaje od stycznia 2023 r. Dzięki niej można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących seniorom ulg, np. ze zniżek na bilety.  

 

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty działa tak samo jak tradycyjna, plastikowa karta. Można ją pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel, zatem każdy emeryt i rencista ma zapewniony dostęp do dokumentu na własnym urządzeniu mobilnym np. na telefonie. Do 31 marca taki elektroniczny dokument pobrało 694.534 osoby. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymację automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty, bez żadnego wniosku czy wizyty w ZUS. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i pobrać dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. W sytuacji, kiedy nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenia dowodu osobistego, a następnie dopiero należy dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Elektroniczna tak samo ważna jak plastikowa

Elektroniczna legitymacja, którą mamy zainstalowaną w telefonie, to duże ułatwienie dla klientów ZUS. Świadczeniobiorca nie musi mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona. 

* Plastikowa tylko na wniosek 

Od 2023 r. ZUS wydaje plastikową legitymację emeryta – rencisty tylko na wniosek. – Jeśli świadczeniobiorca chce się posługiwać tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (na formularzu o symbolu ERL). Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej karty, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie karty plastikowej jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności – dodaje rzeczniczka. 

Nie podawaj swoich danych oszustom

ZUS przestrzega przed udostępnianiem danych z legitymacji emeryta-rencisty czy dowodu osobistego oszustom. W ostatnim czasie do seniorki z Podbeskidzia zadzwonił oszust, podając się za pracownika ZUS. Prosił starszą kobietę o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarię systemu w ZUS. Był na tyle przekonujący, że klientka podała dane, o które prosił. Po namowie wnuczki i córki sprawę zgłosiła na Policję. – Ta historia pokazuje, że oszuści nie odpuszczają i wymyślają co rusz nowe sytuacje, nowe sposoby, by wyłudzić dane od starszych osób. Apelujemy do naszych klientów o ostrożność i ograniczone zaufanie. Jeszcze raz przypomnę, że pracownicy ZUS nie dzwonią do seniorów, by zebrać od nich dane osobowe, dane z ich legitymacji emeryta-rencisty. W sprawach emerytur kontaktujemy się z naszymi klientami osobiście w swoich placówkach ZUS, za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – podkreśla rzeczniczka. 

Dlatego w razie wystąpienia takich sytuacji warto zweryfikować tożsamość rzekomego urzędnika,  kontaktując się z ZUS pod nr. tel. 22 560 16 00 albo od razu zadzwonić na Policję. 

Page generated in 0.0192 seconds.