Z ostatniej chwili

9 czerwca w miejscu masowych straceń

2024-06-11 11:37:13 informacje
img

W miniona niedzielę 9 czerwca na Wojennym Cmentarzu w jurajskim Olsztynie odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez okupantów niemieckich w czasach II wojny światowej. Coroczne obchody nawiązują do Moskiewskiego Procesu szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzonego pomiędzy 18 a 21 czerwca 1945 r. - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Na mszy polowej w intencji ofiar obu totalitaryzmów przy pomniku z napisem „Naród nigdy o nich nie zapomni” spotkali się przedstawiciele częstochowskiego samorządu z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem na czele, przedstawiciele miasta Olsztyn z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, kombatanci i mieszkańcy regionu. W uroczystości wzięła udział klasa mundurowa z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie.

Po mszy odbył się Apel Pamięci, który odczytał podporucznik Adam Dłużniak. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie poległym – w miejscu wojennej zbrodni, które jest świadectwem masowych straceń dokonanych na ludności cywilnej przez hitlerowskich okupantów.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

Page generated in 0.0165 seconds.