Z ostatniej chwili

84 lata od masowej deportacji Polaków na Sybir

2024-04-15 12:02:29 informacje
img

Dla uczczenia kolejnej rocznicy zsyłki na Sybir 14 kwietnia prezydent Częstochowy złożył kwiaty przed pamiątkowym obeliskiem – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W uroczystościach na Skwerze Zesłańców Sybiru przy ul. Korczaka uczestniczyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. W asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej przed obeliskiem poświęconym Zesłańcom Sybiru wiązankę kwiatów złożyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i radna Iwona Zbrojkiewicz.
Prezydent przypomniał dramatyczne losy ofiar wywózki: – Wielu z deportowanych nie przeżyło już samego wielotygodniowego transportu w warunkach uwłaczających wszelkiej godności. Inni zmarli na zesłaniu podczas niewolniczej pracy, z głodu, wycieńczenia i chorób. Części udało się wrócić do Europy, do Polski, czasem po bardzo wielu latach…

Po hymnie państwowym, wystąpieniach i złożeniu kwiatów uczestnicy przeszli do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie odprawiono mszę św. w intencji Sybiraków.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy. W rocznicowe obchody zaangażowała się młodzież z Zespołu Szkół Samochodowych.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0167 seconds.