Z ostatniej chwili

80 lat temu doszło do tragedii w Gnaszynie

2024-04-25 12:40:19 informacje
img

W środę 24 kwietnia uczczono ofiary barbarzyństwa z 1944 roku, kiedy to niemiecki okupant na oczach społeczności Gnaszyna dokonał pokazowej egzekucji 10 zakładników – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Częstochowa tradycyjnie oddała hołd zamordowanym. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk i naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM Robert Jasiak. Towarzyszyła im asysta funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Przed pamiątkową kamienną tablicą i krzyżem złożono wiązanki, zapalono znicze.

Uroczystość zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6. Dyrektorowi placówki Piotrowi Włoczkowi przekazano podziękowania za zaangażowanie w to wydarzenie rocznicowe.    

Okrucieństwo ze strony hitlerowców dotykało zwykłe Polki i Polaków. 24 kwietnia 1944 r. około godz. 10.00 Niemcy przywieźli do Gnaszyna 10 mężczyzn, prawdopodobnie więzionych wcześniej w Lublińcu. Na wzgórzu ustawili szubienicę. Spędzono na miejsce ok. 2 tys. osób z tej i innych miejscowości (Gnaszyn nie był wówczas jeszcze dzielnicą Częstochowy) – nikt z tłumu nie znał tych 10 mężczyzn. Egzekucją kierował szef mundurowej policji w Blachowni Mathias Christiansen, który przed zbrodnią oświadczył, że kto nie podporządkuje się niemieckim zarządzeniom, podzieli los zakładników. Mężczyźni zostali powieszeni w akcie zemsty za to, że nikt z miejscowej społeczności nie wskazał Niemcom osób udzielających pomocy polskiemu ruchowi oporu.
 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0179 seconds.