Z ostatniej chwili

3 pojazdy pożarnicze dla jednostek OSP

2024-03-19 10:53:28 informacje
img

Wozy dla jednostek pożarniczych uroczyście przekazano na pl. Biegańskiego w piątek 15 marca. Wspomogą działania strażaków-ochotników z Brzezin Małych, Kawodrzy Dolnej i Kuźnicy Marianowej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Kluczyki i dokumenty do samochodów reprezentantom poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych przekazali: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Radosz oraz prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jarosław Staszkiewicz.

Jeden z pojazdów jest fabrycznie nowy (volkswagen crafter), dwa są używane i służyły wcześniej w PSP i innych jednostkach OSP, choć – jak podkreślał komendant – posłużą jeszcze długie lata, a różnice pomiędzy wyposażeniem strażaków zawodowych a ochotników się zacierają.

Prezydent zwrócił uwagę na duże zaangażowanie druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Częstochowa–Błeszno, co poświadcza statystyka wyjazdów do interwencji ratowniczo-gaśniczych w ubiegłym roku. Trzem najbardziej aktywnym strażakom-ochotnikom z tej jednostki: Kamilowi Dąbrowskiemu, Wiktorowi Gołuchowi i Łukaszowi Gołąbkowi zostały przyznane wyróżnienia. Co do skali - po zliczeniu ubiegłorocznych akcji OSP Błeszno okazało się, że liczba ich wyjazdów jest większa od liczby dni przypadających w roku. O działaniach druhów z tej dzielnicy w samych superlatywach wyrażał się również radny Sebastian Trzeszkowski, który zabrał głos podczas uroczystości.

PRZEKAZANE POJAZDY:

• OSP Kuźnica Marianowa – Volkswagen Crafter - fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy o zabudowie kontenerowej kupiony w 2023 r. dla jednostki OSP Kuźnica Marianowa za 460.900 zł. Pojazd został sfinansowany głównie ze środków budżetu miasta (341.000 zł) w ramach realizacji zadania IX edycji budżetu obywatelskiego oraz dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zabudowę pojazdu wykonała firma PERFEKT. Samochód ma napęd 4X4, 6 miejsc siedzących, zbiornik na wodę o pojemności 200 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 20 litrów.

• OSP Brzeziny Małe – Ford Transit - lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z agregatem gaśniczym o zabudowie kontenerowej, na podwoziu Forda kupiony przez Urząd Miasta Częstochowy w 2006 r. Zabudowa wykonana przez firmę BOCAR. Samochód ma napęd 4×2, 6 miejsc oraz zbiornik na wodę 250 litrów. Pojazd od momentu wprowadzenia do podziału bojowego użytkowany był przez OSP Dźbów, a następnie trafił do OSP Kuźnica Marianowa.

• OSP Kawodrza Dolna – Renault Midlum - średni samochód ratowniczo-gaśniczy, z 2010 r. Zabudowę wykonała firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Pojazd ma napęd 4x2, 6 miejsc siedzących, zbiornik wodny o pojemności 2500 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 l oraz urządzenie szybkiego natarcia z wężem o długości 80 m, a także dużo skrytek do przewożenia specjalistycznego sprzętu pożarniczego. Samochód w 2023 r. został pozyskany z taboru pojazdów Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.017 seconds.