Z ostatniej chwili

„Zemstą” pożegnamy rok

2023-12-29 14:10:35 informacje
img

Premiera spektaklu „ZEMSTA” w reżyserii Joanny Drozdy w ten weekend odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza. 
„Zemsta” w reżyserii Joanny Drozdy to przełamanie klasyki nowoczesnością. Reżyserka do współpracy zaprosiła m.in. poetę i slamera Michała Głaszczkę, z którym stworzyła adaptację, dopisując do klasycznego dramatu współczesne teksty i piosenki.
Głaszczka i Drozda bawią się konwencją, w swojej adaptacji nawiązują także do popkultury. Będzie zatem… Madonna, hip-hop, Dorota Masłowska i slamerski pojedynek na słowa: Fredry, Mickiewicza i Słowackiego.
Akcja dramatu rozgrywa się w muzeum. Przewodniczką po świecie Fredry jest Kustoszka, która objaśnia zawiłości fabuły, przybliża sylwetkę pisarza, komentuje sceniczną rzeczywistość, a nawet wchodzi w interakcję z postaciami i  publicznością.
A wszystko po to, by - jak mówi reżyserka - świat dziewiętnastowiecznej opowieści nieco odkurzyć i dostosować do naszej percepcji.
Zostaniemy z pewnością zaskoczeni, bo inna to „Zemsta”, niż ta, do której przywykliśmy. Z pewnością jednak nie zabraknie jej humoru 
- Fredro był geniuszem komedii omyłek, napisał arcydzieło, zarówno pod względem języka, jak i fabuły. Dlatego na częstochowskiej scenie widzowie obejrzą „Zemstę” niemal w całości, z bardzo niewielkimi skrótami. Chciałabym zachować charakterystyczność Fredrowskich postaci, ale wydobyć z nich współczesny rys, wyeksponować ich cechy i nadać  im współczesny kontekst - mówi reżyserka. - Mam nadzieję, że ludzie, którzy obejrzą nasze przedstawienie, będą mieli poczucie dobrze spędzonego czasu, a także przestrzeń na autorefleksję, bo przecież Fredro pisał także o nas – dodaje.
W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, aktorzy doangażowani oraz debiutujący na naszej scenie, absolwenci AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie: Hanna Szurgot i Marcel Opaliński.
Obsada: Kustoszka – Hanna Zbyryt, Papkin – Marcel Opaliński (gościnnie), Klara Raptusiewiczówna – Hanna Szurgot (gościnnie), Wacław Milczek –  Karol Czajkowski (gościnnie), Cześnik  Maciej Raptusiewicz – Adam Hutyra, Rejent Milczek – Marek Ślosarski (gościnnie), Podstolina  Hanna Czepiersińska –  Agata Ochota-Hutyra, Dyndalski –  Antoni Rot, Mur – Iwona Chołuj. 
Premiera  w sobotę 30 grudnia o 19.00. W niedzielę 31 grudnia natomiast - dwa spektakle sylwestrowe: o 18.00 i 21.30 (na oba brak już miejsc). A kolejne - w styczniu: od 17 do 21 I.

Fot. Patryk Cichoń

Page generated in 0.0167 seconds.