Z ostatniej chwili

„Trenuj z wojskiem 5” i „Wakacje z WOT”

2024-04-30 13:02:23 informacje
img

„Trenuj z wojskiem 5” to jednodniowe sobotnie bezpłatne szkolenia dla wszystkich chętnych – także w jednostkach w naszym województwie. Terytorialsi zapraszają też na „Wakacje z WOT” – informuje BIuro Prasowe Urzędu Miasta.
„Trenuj z wojskiem 5” to cykl sobotnich, otwartych szkoleń, na których nauczymy się podstaw bezpieczeństwa oraz umiejętności łączących elementy wojskowości, obrony cywilnej oraz właściwego postępowania w sytuacji kryzysowej.  W jednostkach w całej Polsce szkolenia będzie prowadzić wykwalifikowany personel – m.in. pancerniacy, terytorialsi, spadochroniarze, marynarze czy logistycy.
Podczas bezpłatnych, podstawowych, 8-godzinnych zajęć instruktorzy przybliżą podstawy obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej czy zachowania podczas alarmu. Oprócz samego szkolenia, organizatorzy zapewniają ubezpieczenie i wyżywienie.
W poprzednich edycjach w takich szkoleniach wzięły udział ponad 23 tys. osób – ponad 98 proc. z nich było zadowolonych i stwierdziło, że zajęcia spełniły ich oczekiwania. 99 proc. poleciłoby je swoim bliskim i znajomym.
W województwie śląskim szkolenia z cyklu „Trenuj z wojskiem” odbędą się 22 czerwca w  Katowicach – w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz 13 lipca w Gliwicach – w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej.  
Szkolenia adresowane są do osób od 15 do 65 lat, tylko z polskim obywatelstwem. Można zgłosić się w każdej chwili – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. A oto dane kontaktowe dla zainteresowanych uczestnictwem:

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
kpr. Janusz SZEJA, tel. CA MON 261 111 858, tel. kom. 792 389 310, mail: janusz.szeja@wot.ron.mil.pl

6. Brygada Powietrznodesantowa  
kpr. Patryk WILK, CA MON 261 111 717, tel. kom. 505 359 970, mail: 6bpd.gliwice@ron.mil.pl

Więcej informacji – w tym regulamin oraz terminy szkoleń w innych jednostkach w całym kraju – można znaleźć na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie.

To niejedyna propozycja Wojska Polskiego dla zwykłych obywatelek i obywateli w najbliższym czasie. Kolejną są „Wakacje z WOT”, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Szkolenie jest też doskonałą okazją, aby w przerwie od nauki czy pracy zadbać o swoją kondycję. Jego finałem jest tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności, a potem –  uroczysta przysięga wojskowa.
Zainicjowany w 2019 r. projekt „Wakacje z WOT” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Od czerwca do września we wszystkich jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia podstawowe (czyli tzw. „szesnastki”) i wyrównawcze („ósemki”) przeznaczone przede wszystkim dla pełnoletnich uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców, którzy mają wtedy przerwę w nauce lub pracy. Do tej pory z tych wakacyjnych szkoleń skorzystało już ponad 11 tys. ochotników.
W roku 2024 w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są aż 4 terminy takiego szkolenia: 22 czerwca – 7 lipca, 17 lipca – 1 sierpnia, 16 sierpnia – 31 sierpnia oraz 6 września – 21 września.
Zainteresowani służbą w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą składać wnioski o powołanie w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji albo kontaktować się bezpośrednio z rekruterami Brygady. Kontakt można znaleźć na stronie internetowej. 
 

Page generated in 0.0163 seconds.