Z ostatniej chwili

SP 7 wspomina „Czapkinsa”

2019-05-23 12:11:39 informacje
img

Wydarzeniem pod hasłem ,,Na krawędzi” – 22 maja Szkoła Podstawowa nr 7 przypomniała postać Tomasza Mackiewicza – himalaisty, a zarazem swojego absolwenta. W szkole odbyły się także warsztaty profilaktyczne - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta

Uczennice i uczniowie wraz z gośćmi szkoły obejrzeli poświęcony Tomaszowi Mackiewiczowi spektakl, a potem terapeutki poprowadziły godzinne warsztaty profilaktyczne. Młodzież zastanawiała się m.in. nad kwestią poczucia własnej wartości oraz nad tym, jak wpływają na nas zachowania ludzi, którymi się otaczamy.

Przedsięwzięcie – współorganizowane przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – było elementem „Częstochowskich Dni Profilaktyki 2019”.

W styczniu tego roku na murach szkoły pojawiła się tablica poświęcona Tomaszowi Mackiewiczowi. Ufundowali ją przyjaciele himalaisty, a projekt wykonała jego szkolna koleżanka. Elementem tablicy jest kawałek kamienia ze zbocza Mount Everestu, przekazany przez Rafała Fronię – kolegę Tomasza Mackiewicza i uczestnika zimowej wyprawy na K2 z 2018 r. Szkoła gościła już także Mariusza Sepioło, autora książki „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”.

 *

Tomasz Mackiewicz (1975-2018), pseudonim ,,Czapkins” lub ,,Czapa”, jako młody człowiek uzależnił się od twardych narkotyków i trafił do ośrodka ,,Monaru”. Podróżował autostopem po świecie; zainteresował się także wspinaczką. W 2008 roku – wraz z Markiem Klonowskim –  otrzymał prestiżową nagrodę podróżniczą „Kolosa” w kategorii ,,wyczyn roku” za zdobycie Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady. Zasłynął z prób zdobycia Nanga Parbat w zimie – udało mu się to dopiero za siódmym razem. Wraz z Francuzką Elisabeth Revol zdobył ten szczyt 25 stycznia 2018 r. Podczas zejścia cierpiał z powodu odmrożeń, choroby wysokościowej i ślepoty śnieżnej. Zmarł na wysokości 7200 m.

Był absolwentem Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie – ukończył ją w 1990 roku.

Fot. Maciej Kiński/ Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.017 seconds.