Z ostatniej chwili

Rodzicu, nie przegap terminu na złożenie wniosku! Możesz zyskać dodatkowe pieniądze

2023-05-11 12:27:29 informacje
img

Ważna data dla rodziców. Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej, wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w  dotychczasowej wysokości. 

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. 

Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, zasiłek będzie wynosił  81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami  9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

- Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku. Może nim być pracodawca, zleceniodawca albo ZUS. W zależności od tego, kto nam wypłaca zasiłek, wniosek składamy pisemny lub możemy to zrobić elektronicznie. – Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony  w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG – dodaje Kopczyńska.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Page generated in 0.0168 seconds.