Z ostatniej chwili

Ratowanie serca Karpat podczas Godziny dla Ziemi

2018-03-20 16:48:08 informacje
img

W najbliższą sobotę 24 marca o godz. 20.30 organizacja ekologiczna WWF jak co roku zaprasza osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie do zgaszenia światła na jedną, symboliczną godzinę, aby tym samym zamanifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta
Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi, odbędzie się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat”.
Na 60 minut zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji. Przyłączyła się do nich - podobnie jak w latach ubiegłych – Częstochowa.
W mieście zostanie wyłączone oświetlenie w następujących miejscach:
- Ratusz Miejski,
- Miejskie Korty Tenisowe / Miejska Ślizgawka,
- Pływalnia Kryta przy al. Niepodległości,
- Camping „Oleńka”,
- Pływalnia Letnia przy ul. Sobieskiego,
- Sala Sportowa „Częstochowianka”,
- w 90% zostanie wyłączone oświetlenie zewnętrzne Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego 58/64 i  Sztucznego Lodowiska przy ul. Boya- Żeleńskiego 4 oraz  oświetlenie pl. Biegańskiego.
Proekologiczna akcja rozpoczęła się w 2007 r.  w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach.
*
Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii, poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. 
Puszcza Karpacka rozciąga się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją wszystkie nasze duże drapieżniki - niedźwiedź, wilk i ryś oraz bardzo rzadkie w skali Europy ptaki: orzeł przedni, puszczyk uralski i sóweczka.
Puszcza Karpacka skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego. Na jego obszarze zlokalizowano ponad 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a przyroda ulega ciągłej degradacji. Dlatego Fundacja WWF Polska wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze domagają się przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego.

Page generated in 0.0165 seconds.