Z ostatniej chwili

Prace zabezpieczające przy "Domu Księcia"

2018-02-22 10:42:33 informacje
img

W zabytkowym Domu Księcia trwają kolejne prace remontowo-zabezpieczające prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Prace na zlecenie „ZGM TBS” są kontynuacją wcześniejszych działań, prowadzonych w ubiegłym roku. Po ekspertyzie stanu technicznego zdecydowano o zabezpieczeniu budynku poprzez zamurowanie okien i balkonów oraz o wyburzeniu komórek przy Domu Księcia. W międzyczasie wysiedlono mieszkańców, wykupiono lokale własnościowe (oprócz jednego), rozwiązano też umowy z najemcami lokali użytkowych. 
Na terenie obiektu od blisko roku pracuje firma ochroniarska. Zamontowano tez dodatkowe oświetlenie z czujnikami ruchu oraz kamery monitoringu, a wokół budynku zainstalowano specjalny zabezpieczający daszek.
Obecnie prowadzone są prace na dachu budynku związane m.in. z wymianą pokrycia i wyburzeniem kominów ponad dachem. Trwają również naprawa i przemurowanie części zniszczonych ścian zewnętrznych, a także stabilizowanie ścian wewnątrz budynku. 
Koszt obecnie prowadzonych robót to blisko 1,2 mln zł zł brutto. Prace wykonuje konsorcjum firm, którego liderem jest F.U.H. DZIEDZICKI, a partnerem – Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe KRAWPOL.
"Dom Księcia" figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Powstał według projektu Brunona Paprockiego, a zbudowany został w latach 1912 – 1913 jako największy wówczas gmach mieszkalny w Częstochowie. Po II wojnie światowej budynek przechodził różne koleje, a w końcu stał się częścią komunalnego zasobu gminy i został przeznaczony na cele mieszkalno-użytkowe. Mimo doraźnych prac zlecanych przez administratorów obiektu jego stan przez minione dziesięciolecia się pogarszał. W 2008 r. ZGM „TBS” sporządził wstępny kosztorys kompleksowej renowacji Domu Księcia, szacujący wówczas jej wartość na ponad 40 mln zł.
Ubiegłoroczne wykwaterowanie lokatorów jest realizacją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Częstochowie. Prace zabezpieczające prowadzone w ubiegłym roku i obecnie, uzgodnione ze służbami konserwatorskimi, służą poprawie bezpieczeństwa wewnątrz i na zewnątrz budynku, zachowaniu  jego historycznej konstrukcji oraz ogólnej poprawie stanu obiektu, który znajduje się w ofercie inwestycyjnej miasta. Wraz z uregulowaniem spraw własnościowych budynku dają też nadzieję na potencjalnie większe zainteresowanie inwestorów. 
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.