Z ostatniej chwili

Porozumienie jurajskich miast

2018-09-28 10:56:17 informacje
img

Porozumienie na rzecz rozwoju i promocji gmin makroregionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej podpisali w czasie II Jurajskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się Częstochowie, prezydenci i burmistrzowie czterech miast: Zawiercia, Myszkowa, Ogrodzieńca i Częstochowy.
Zadeklarowali wspólne działania na rzecz promocji gospodarczej i terenów inwestycyjnych, zwiększenia atrakcyjności turystycznej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także rozwoju zrównoważonego transportu i poprawy komunikacji w regionie.
Jurajskie miasta chcą współpracować m.in. przy tworzeniu wspólnej oferty dla inwestorów i firm zainteresowanych rozwojem w makroregionie. Chodzi o  zwiększanie możliwości rozwoju i zagospodarowania kolejnych terenów inwestycyjnych w miastach, zarówno  objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, jak i oferowanych poza terenami strefowymi. Chcą też solidarnie działać na rzecz rozwiązań komunikacyjnych, które przyczynią do rozwoju terenów północnej części Jury oraz w pełni wykorzystać jej potencjał turystyczny. 
Włodarze miast są też zainteresowani przygotowaniem wykwalifikowanych kadr w oparciu o profile kształcenia zgodne z potrzebami lokalnego rynku pracy. Taka idea przyświeca m.in. projektom realizowanym przez częstochowskie szkoły zawodowe i uczelnie.   
Temat podnoszenia kwalifikacji zawodowych, współpracy i wymiany dobrych praktyk pojawił się w panelu poświęconym roli samorządu w tworzeniu klimatu i możliwości dla rozwoju firm lokalnych. Wzięli w nim udział właśnie włodarze czterech miast: Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa), Witold Grim (Zawiercie), Włodzimierz Żak (Myszków) i Andrzej Mikulski (Ogrodzieniec).
Porozumienie rozszerza sfery współpracy między ośrodkami, które wspólnie działają już m.in. w Związku Gmin Jurajskich, Śląskim Związku Gmin i Powiatów czy w ramach subregionów (Myszków z Częstochową w ramach subregionu północnego; Zawiercie z Ogrodzieńcem w ramach subregionu centralnego).
Tematyka II Jurajskiego Kongresu Gospodarczego była poświęcona rynkowi pracy w Częstochowie i województwie, możliwościom rozwoju lokalnych firm, także w kontekście perspektyw pozyskiwania pracowników, jak również odpowiedzialności biznesu oraz równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
Oprócz panelu samorządowców odbył się także panele, których tematem były regionalne i lokalne rynki pracy, kształtowanie wizerunku firmy dla potrzeb pozyskania pracowników, wpływ na wizerunek firmy działań z zakresu CSR czy zwiększenie efektywności kształcenia pracowników na potrzeby przedsiębiorców i roli w tym samorządu.
Organizatorem Kongresu, który odbył się 26 września w częstochowskim hotelu Scout, byli: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz samorządy terytorialne z powiatów myszkowskiego, kłobuckiego, zawierciańskiego, lublinieckiego i częstochowskiego.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0196 seconds.