Z ostatniej chwili

Pierwsze takie rondo w Polsce

2021-03-24 13:19:03 informacje
img

W Częstochowie powstało pierwsze w Polsce Rondo Praw Kobiet. Chodzi o nowe rondo przy dworcu PKP Stradom. – Nowa nazwa ma stanowić pewien symbol Częstochowy jako miasta, które wspiera kobiety. Wysiadając z pociągu, podróżni znajdą się w bezpośredniej okolicy Ronda Praw Kobiet, co stworzy im okazję poznania wartości, jakie reprezentuje nasze miasto - twierdzi radny Lewicy Sebastian Trzeszkowski – pomysłodawca nazwy.

Pod koniec 2020 r. częstochowscy radni przegłosowali uchwałę, w myśl której nowe rondo przy dworcu PKP Stradom będzie Rondem Praw Kobiet. Nazwa została przegłosowana stosunkiem głosów 17-7 (4 radnych wstrzymało się od głosu). Teraz, po wejściu uchwały w życie i dopełnieniu wszystkich formalności, zostały oficjalnie zamontowane tabliczki z nazwą ronda.

Nazwane rondo przy dworcu PKP Stradom powstało niedawno, przy okazji budowy centrum przesiadkowego.

Nie po raz pierwszy Częstochowa wspiera Kobiety

W 2018 roku Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka ds. równych szans zwróciła się o nazwanie imieniem małżonki Władysława Biegańskiego ulicy, skweru, placu, ronda lub innego miejskiego obiektu. Wtedy w Częstochowskim Roku Kobiet rada miasta jednogłośnie podjęła decyzję, aby rondu przy ul. Drogowców - obok mostu nad Wartą - nadać imię Mieczysławy Biegańskiej - działaczki na rzecz praw kobiet.

Częstochowa wspiera prawa kobiet oraz prawa człowieka także w związku z ostatnimi wydarzeniami, czego wyrazem jest m.in. przyjęte przez częstochowską Radę Miasta większością głosów stanowisko przeciw decyzji „quasi Trybunału Konstytucyjnego” w sprawie aborcji. Rada Miasta w Częstochowie jako pierwsza w Polsce przyjęła oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Rondo Praw Kobiet w kolejnych miastach 

Po Częstochowie, która jako pierwsza w Polsce ma Rondo Praw Kobiet, taka nazwa jest procedowana przez radę miasta w Sosnowcu, w Tarnowskich Górach są zbierane podpisy pod taką inicjatywą. Dyskusja nad takim pomysłem toczy się również w Warszawie. 

Historyczny montaż 

W historycznym montażu tabliczek (urządzeń informacyjnych ruchu drogowego) pierwszego w Polsce „Ronda Praw Kobiet” wzięli udział: Sebastian Trzeszkowski, radny Lewicy w Częstochowie i pomysłodawca nazwy, przedstawicielki Strajku Kobiet Magda Wink-Dziewiatowska, Kamila Łyczba-Marszałek, przedstawicielki Klubu Radnych Lewicy Ewa Lewandowska i Iwona Zbrojkiewicz, przedstawicielki Klubu Radnych KO Barbara Gieroń i Agata Pawłowską, przedstawicielka Forum Równych Szans i Praw Kobiet Martyna Wyżynkiewicz oraz częstochowski lekarz i poseł Zdzisław Wolski. 

Fot. Materiały organizatorów

Page generated in 0.0159 seconds.