Z ostatniej chwili

Osikowe Koziegłowy w Biało-Czerwonym Korowodzie

2019-05-07 18:18:04 informacje
img

Gmina Koziegłowy zaprezentowała się w Biało-Czerwonym Korowodzie.
2 maja wyruszył z placu Teatralnego w Warszawie Biało-Czerwony Korowód. Jego uczestnicy, a wśród nich reprezentująca Gminę i Miasto Koziegłowy grupa „Osikowe Koziegłowy”, przeszli ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką. Finał imprezy miał miejsce na placu Piłsudskiego, gdzie odbyły się występy sceniczne. Grupa „Osikowe Koziegłowy” wspaniale prezentowała się z mierzącym prawie 3 metry Białym Orłem, wykonanym z wiórów osikowych w Osikowej Dolinie w Koziegłowach i idącymi w nim w ludowych strojach paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” w Koziegłowach oraz młodzieżą z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy. W Korowodzie nie zabrakło także Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki oraz ekipy z Osikowej Doliny z Romanem Noszczykiem na czele. 
Orzeł wzbudzał wśród licznie przybyłych na korowód widzów prawdziwy zachwyt. Na zakończenie imprezy stanął pod sceną na placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się występy.
Biało-Czerwony Korowód, który odbył się po raz pierwszy, inspirowany był paradami w Stanach Zjednoczonych, paradami irlandzkimi w dniu św. Patryka, lokalnymi inicjatywami w kraju w postaci parad 3 maja czy 11 listopada, Orszakami Trzech Króli, juwenaliami itp. Odbył się pod hasłem „Jesteśmy różni, łączy nas Polska”. Zaprezentowały się w nim orkiestry, zespoły taneczne, teatralne, rekonstrukcyjne oraz prezentujące regionalne tradycje. Wśród nich znaleźli się m.in.: Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny, Zespoły Pieśni i Tańca: „Śląsk” z Koszęcina, Kłomnickie Płomyczki, Ziemia Kłobucka, Blichowiacy z Łowicza, a także: Gminna Orkiestra z Gorzkowic, Orkiestra Muzeum Węglowego w Zabrzu, Zespół Taneczny „Akasamitki” przy Domu Polskim w Barze (Ukraina), Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wilenka” (Litwa), Chór Pieśni i Tańca „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, grupa „Ranok” z Bielska Podlaskiego, Zespół Taneczny Mażoretki Fanaberia z Kłomnic, Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne „Pro Patria”, Muzeum 303 ppłk. pil. Jana Zumbacha w Napoleonie, Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego, Zespół Regionalny „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, Dziady Noworoczne z Żywiecczyzny, Reprezentacyjny Zespół Tańca Ludowego Związku Polaków Białorusi „Białe Skrzydła”, Polacy z Kazachstanu, Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespół Szkół w Suchowoli, Honorowa Straż Wielkanocna w Nowej Dębie, Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse”, Teatr Fredreum z Przemyśla, Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie”. W korowodzie przeszła też, w barwnych strojach, mieszkająca w Polsce społeczność wietnamska.
Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli: Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korowód zorganizowany został w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Tekst i fot. Referat Promocji i Rekreacji Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy

Page generated in 0.0182 seconds.