Z ostatniej chwili

Najlepsze polskie fotografie prasowe

2018-11-09 14:56:48 informacje
img

Do 12 listopada na parkingu podziemnym Domu Handlowego Schott (al. Kościuszki 1) można oglądać wystawę tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo.
Na wystawie zaprezentowano blisko 250 fotografii – są to zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył Stefano De Luigi - fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII.
- Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – powiedział.
Na wystawie jest m.in. Zdjęcie Roku - fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 r. w Warszawie podczas protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa.
- Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.
- Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej, i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.
Zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu, przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku, świat widziany oczami młodych ludzi, mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też: zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 r. magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. 
Co roku „Press” wprowadza jakąś nowość, poszukując talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. W 2018 r. ustanowił kategorię Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Była to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tej kategorii oceniano bowiem zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju.
W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowskiej – opowieść o 9 osobach, które z różnych przyczyn postanowiły porzucić życie w mieście i osiedlić się w Bieszczadach. Wyróżnienie otrzymała książka „f/5.6” Bogdana Dziworskiego – album prezentujący dokonania tego fotografa i operatora filmowego.

Wstęp na wystawę - wolny, jest ona dostępna do oglądania przez całą dobę. 

Page generated in 0.0161 seconds.