Z ostatniej chwili

Muzyczna uczta z ambicjami

2019-06-12 12:45:41 informacje
img

14 i 15 czerwca to 9. edycja Frytki OFF-jazd w Parku Lisiniec. Festiwal zdążył już się stać jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy, gromadzi ogromną rzeszę fanek i fanów dobrego grania i gwarantuje najwyższy poziom artystycznych przeżyć - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Siłą Festiwalu Frytka OFF-jazd zawsze była różnorodność. Zaproszeni artyści reprezentowali różne gatunki, pokolenia i estetyki. Łączyła ich jednak ambicja, by muzyką przekraczać utarte ramy. Rozrywać schematy, zadawać ważne pytania i poszukiwać wciąż nowych artystycznych wyzwań. Nie inaczej będzie również w tym roku.

„Starą szkołę” reprezentować będą punkowy Dezerter, słynący z mocniejszego uderzenia Acid Drinkres oraz legendarna Kapela ze wsi Warszawa, która przepuściła polską muzykę ludową przez sito współczesnej alternatywy. Z drugiej strony, na scenie w Parku Lisiniec wystąpi Mery Spolsky, która debiutowała zaledwie dwa lata temu, a już postrzegana jest jako ważny głos polskiej awangardy. Krzysztof Zalewski i Mela Koteluk to młode gwiazdy, które zdążyły wspiąć się na szczyty popularności i zostać ikonami krajowej sceny niezależnej. Na tegorocznym Festiwalu w nietypowej postaci pojawi się również hip-hop. W Parku Lisiniec wystąpi L.U.C. wspólnie z transkulturowym Big Bandem Rebel Babel Ensemble i gościnnym udziałem Orkiestry Dętej OSP Konopiska, Abradaba i Marceliny. Elektronikę reprezentować będzie duet XXANAXX, który już wielokrotnie udowodnił, że równie dobrze sprawdza się w muzycznych klubach, jak i na największych plenerowych festiwalach. Frytkową stawkę uzupełnią w tym roku: goście z Ukrainy - Kozak System, częstochowski zespół Sołtys oraz DJ’e Noisy Pots i Biernaski.

Całości dopełnią doskonała muzyka, miniaturki teatralne, strefa food trucków – wszystko w zielonych przestrzeniach Paku Lisiniec. 

A oto sylwetki artystek i artystów tegorocznej Frytki OFF-jazd:

* Krzysztof Zalewski - multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu debiutanckiej płyty „Pistolet” zniknął na 9 lat z pierwszego planu na scenie. W tym czasie szlifował swój warsztat i zdobywał doświadczenie. Występował przez ten okres z takimi zespołami, jak: Hey, Nosowska, Muchy czy Brodka. W 2013 r.  powrócił z autorską płytą „Zelig”, a przez kolejne dwa lata był jednym z filarów tras „Męskie Granie”. Prawdziwym przełomem w jego twórczości była jednak, wydana w 2016 r., płyta „Złoto”. Kolejny ważny sukces przyniósł artyście album „Zalewski śpiewa Niemena”. Podczas Festiwalu Frytka OFFjazd fani artysty będą mogli usłyszeć kompozycje z „Zeliga”, „Złota”, kilka Niemenowych szlagierów, a także całkowicie nowe utwory, przygotowywane na kolejny album, którego premiera planowana jest na przyszły rok.

* Mela Koteluk wraca do koncertowania po dwuletniej przerwie. Ta wyjątkowa wokalistka uwodzi swoją sceniczną charyzmą od debiutanckiego krążka „Spadochron”. Płyta zdobyła uznanie zarówno fanów, jak i specjalistów, którzy uhonorowali ją Fryderykiem za debiut roku, a Melę Koteluk uznali za artystkę roku 2012. Dwa lata później wokalistka umocniła swoją pozycję za sprawą albumu „Migracje”. Ten krążek, podobnie jak debiutancki, pokrył się podwójną platyną. „Migawka” - najnowsza płyta Meli Koteluk - to uwodzicielska opowieść o trzech ważnych obszarach codziennego doświadczenia: miłości, wolności i śmierci. Cały album został nagrany na poziomie 432 herców, czyli częstotliwości charakterystycznej dla dźwięków natury - szumu drzew i fal, śpiewu ptaków. Zatem częstochowski Park Lisiniec to idealne miejsce, by wysłuchać tego materiału na żywo.

* Kapela ze Wsi Warszawa to jeden z najważniejszych polskich zespołów folkowych, od ponad 20 lat stoi w awangardzie muzycznych poszukiwań. Odważnie łączy stare z nowoczesnym, wiejskie z miejskim, lokalne z globalnym. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium Kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela ma na koncie osiem albumów, wiele nagród zdobytych na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych oraz setki koncertów na całym świecie.

* Dezerter to legenda polskiego punk rocka. Zespół tworzą: Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty), i Jacek Chrzanowski (bas). Skład gra od początku lat 80. XX w. i przez cały ten czas niezmiennie postrzegany jest jako jeden z najważniejszych głosów polskiej muzyki niezależnej. Dzięki agresywnemu, ostremu brzmieniu oraz mocnym, zaangażowanym tekstom zdobył ogromną rzeszę wiernych fanów, a takie utwory, jak: „Spytaj milicjanta”, „Polska złota młodzież”, „Ku przyszłości” stały się hymnami całej punkowej generacji. Dziś na koncertach Dezertera łatwo jest się przekonać, że punk wciąż trzyma się doskonale. Zespół koncertuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

* Acid Drinkers to rock’n’rollowy zespół działający na polskiej scenie nieprzerwanie od 30 lat. Przez ten czas objechał Polskę wzdłuż i wszerz, grając ponad 2000 koncertów. Tworzy go czterech charyzmatycznych muzyków: Titus, Popcorn, Ślimak i Dzwon. Na swoim koncie mają 17 płyt, które znacząco wpłynęły na polską scenę muzyczną – wystarczy wymienić „Infernal Connection”, „High Proof Cosmic Milk”, czy „The State Of Mind Report”. Popularność Acid Drinkers wyszła daleko poza scenę stricte metalową. Z każdej gali Fryderyków, na którą są zaproszeni, członkowie zespołu wychodzą z przynajmniej jedną  statuetką. W 2011 r. rozbili bank, wynosząc ich aż cztery – m.in. w kategoriach Przebój i Grupa Roku. Płyta „Fishdick Zwei”, z coverami, odbiła się w Polsce szerokim echem.

* Mery Spolsky jest prawdziwym wulkanem koncertowej energii. Autorką charakterystycznych tekstów i specjalistką od oryginalnych, muzycznych solo-performance’ów, obdarzoną fantastycznym kontaktem ze słuchaczami. Jej pierwszy singiel oraz wideoklip pt. „Miło Było Pana Poznać” pojawił się na początku czerwca 2017 roku i obecnie osiągnął już prawie 2 mln wyświetleń na YT. Trzy miesiące później premierę miał drugi singiel i wideoklip pt. „Alarm”, a 15 września tego samego roku nakładem wytwórni Kayaxu ukazał się pierwszy album Mery Spolsky zatytułowany „Miło Było Pana Poznać”. Krążek ten został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika.

* XXANAXX to Klaudia Szafrańska i Michał Wu. Ich wydawnictwa „Xxanaxx EP”, „Triangles” czy „FWRD”, pełne nowoczesnych brzmień i niesztampowych rozwiązań muzycznych, spotkały się z przychylnym odbiorem krytyki i ugruntowały pozycję zespołu na polskim rynku muzycznym. 26 października ubiegłego roku odbyła się premiera nowego albumu „GRADIENT”. Grupa pokusiła się o stworzenie krążka, który wyłamuje się z założeń sztampowych produkcji. XXANAXX nie stoi w miejscu, a poprzez ciągłe poszukiwanie, ciekawość oraz twórczą bezkompromisowość zabiera słuchacza w drogę ku nowym rewirom muzycznych działań. Jedno pozostaje niezmienne: nowy album z pewnością odzwierciedla to, co dla XXANAXX najbardziej charakterystyczne - mięsiste, przestrzenne brzmienia dopełnione wyjątkowo zmysłowym wokalem.

* Kozak System przez wielu uważany jest za najlepszy muzyczny towar eksportowy Ukrainy. Formacja, założona przez członków słynnego  zespołu Hajdamaky, gra wybuchową mieszankę ska, reggae, punku i folk-rocka. Iwan Łenio, Ołeksandr Demjanenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko i Serhij Sołowij wydali w 2012 r. debiutancką płytę „Szabla”, która przyniosła im ogromną popularność. Kozak System wyruszył na zagraniczne koncerty i szybko zawojował scenę folk-rockową. Zespół bardzo mocno zaangażował się w falę protestów, nazywanych „ukraińską wiosną”. Polscy wykonawcy Enej i Maleo Reggae Rockers wspólnie z muzykami Kozak System nagrali wówczas własną wersję „Brat za brata”, w geście solidarności z Ukrainą. W 2015 r. ukazała się druga studyjna płyta Kozak System, zatytułowana „Żywy i luby”. W Polsce album ukazał się pod nazwą „Kochaj i żyj” i zawierał m.in. utwór „Kolorowe jarmarki” (nagrany wraz z Marylą Rodowicz). W 2018 roku ukazała się trzecia płyta grupy - „Nie moja”.

* L.U.C. & REBEL BABEL ENSEMBLE to założony w 2015 roku przez L.U.C-a i Johna Feata międzynarodowy, transkulturowy Big Band łączący solistów, kompozytorów, tekściarzy oraz amatorskie i zawodowe orkiestry. To jazzowo-folkowo-hip-hopowy żywioł, który przekracza wszelkie muzyczne granice i regularnie porywa swoją publiczność w kosmos. Podczas ich koncertów należy się spodziewać wszystkiego, co niespodziewane. Kolektyw łączy muzykę współczesną z lokalną muzyką tradycyjną, kulturę wysoką z kulturą ulicy oraz muzyków, wokalistów i kompozytorów z różnych regionów, krzyżując ich kultury i języki. RBE ma swoje oddziały m.in. w Polsce, Czechach, Szwecji, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, na Słowacji. Studenci i amatorzy z różnych krajów mają okazję wymieniać energię i koncertować z zawodowcami i gwiazdami. W ramach tegorocznego Festiwalu Frytka OFF-jazd L.U.C. i jego Big Band wystąpią razem z Orkiestrą Dętą OSP Konopiska oraz Abradabem i Marceliną.

* Sołtys pojawił się na częstochowskiej scenie muzycznej przed dwoma laty i od razu zdobył popularność. Jego założycielem jest Kuba Sołtysik, który pełni tu również rolę wokalisty i autora piosenek. Teksty pisze zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W muzyce zespołu można usłyszeć elementy rocka połączonego z bluesem, popem i folkiem. Ta alt-rockowa grupa wytoczy na tegorocznej Frytce najcięższe działa i obiecuje uraczyć setem swoich najbardziej energetycznych utworów. Jak każdy koncert Sołtysa, ten również będzie pełen nowości i muzycznych niespodzianek. Lider zespołu zapowiada, że właśnie podczas tego występu będzie można usłyszeć, w jakim brzmieniowym kierunku podąża zespół. Sołtys pracuje bowiem nad nowymi piosenkami, które po raz pierwszy zaprezentuje na festiwalowej scenie. Zespół ma rzeszę wiernych fanów i nadzieję, że występ na tegorocznym festiwalu przyniesie im ich jeszcze więcej.

* Noisy Pots to pochodzący z czeskiej Pragi zespół, który proponuje styl zwany „DIY kitchen electro”. Akustyczny dźwięk garnków, kubłów, puszek i innych akcesoriów z kuchni lub garażu, połączony z żywą grą na syntezatorach, wibrafonie, samplach i wokalem, tworzą niezwykłą dźwiękową paletę. Członkowie zespołu – Jakub Tengler i Michal Šupák mają różne muzyczne doświadczenia. Ich inspiracją są takie zespoły jak: Moderat, Seekae, Com Truise oraz Stimming, a czasami w muzyce Noisy Pots słyszalny jest jazz i muzyka klasyczna. Zespół w 2014 roku wydał swój debiutancki album pt. „Home Alone”. Do dziś single „Runner”, „Gastronomy” oraz „Flowers” często są słyszalne w czeskim radio. Koncerty Noisy Pots są pełne spontanicznej energii i wpadających w ucho melodii. Zespół grał na takich festiwalach, jak Colours of Ostrava, Donauinselfest, The Alternative Great Escape,  Trans Musicales de Rennes. W 2019 roku Noisy Pots odwiedzą m.in. Koreę Południową i Polskę, a jesienią ukaże się ich drugi album.

* Biernaski pochodzi z Częstochowy i tworzy muzykę od 2003 r. Swoje wcześniejsze produkcje wydawał pod szyldem „Michell phunk”, współpracował z takimi wytwórniami jak Brennnessel, Seek czy Formule Records, szukając swojego stylu i zbierając muzyczne doświadczenie. W kwietniu 2013 r. ukazała się jego taneczna epka „With you”, a kilka miesięcy później nawiązał współpracę z francuską wytwórnią On The Fruit Records w której wydał swoją epkę „Give Away ”, z gościnnym udziałem Noviki. Epka „In The Moonlight” ukazała się w lutym 2015 r. w nowym polskim net-labelu ANSE RECORDS. Nowe produkcje Biernaskiego zawierają elementy takich gatunków muzycznych, jak house, deep, disco, funk czy synth pop lat 80. XX w. - wszystkie zgrabnie oplecione świeżym brzmieniem. Ostatnie wydania zbliżają odbiorców do tego, nad czym artysta aktualnie pracuje, nowe klipy i publikacje to wstęp do albumu, który planowany jest na koniec 2019 roku.

Festiwal Frytka OFF-jazd 2019 - program 

14 czerwca

•    Sołtys – godz. 17.00

•    Mery Spolsky – godz. 18.00

•    Dezerter – godz. 19.30

•    Kapela ze Wsi Warszawa – godz. 21.00

•    Mela Koteluk – godz. 22.30

•    Biernaski (scena dj´ska) – godz. 23.30

 

15 czerwca

•    Kozak System- godz. 16.30

•    Acid Drinkers – godz. 18.00

•    Xxanaxx – godz. 19.30

•    LUC&Rebel Babel – godz. 21.00

•    Krzysztof Zalewski – godz. 22.30

•    Noisy Pots (scena dj´ska) – godz. 23.30

Na zdjęciu: publiczność podczas jednej z poprzednich edycji Frytki OFF-jazd

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0165 seconds.