Z ostatniej chwili

Muralowy kalendarz

2018-11-30 14:57:03 informacje
img

Urząd Miasta Częstochowy zaprezentował miejski kalendarz na 2019 r. Tym razem „bohaterami” wydawnictwa są częstochowskie... murale - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Nowy kalendarz został zaprezentowany podczas spotkania prasowego w częstochowskim odwachu. Na jego kartach widnieje 12 miejskich murali, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Część nakładu jest dostępna nieodpłatnie dla mieszkańców i turystów. Chętni mogą zgłaszać się po kalendarze do Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w III Alei - w godzinach pracy MCIT. Reszta nakładu będzie w najbliższych tygodniach materiałem promocyjnym miasta.
- W kalendarzu na 2019 r. sięgamy po inspiracje do miejskiej przestrzeni, ale nie do klasycznych motywów architektonicznych, lecz do twórczości, która zmienia nie zawsze atrakcyjne wizualnie miejsca w oryginalne, intrygujące, przyciągające uwagę obiekty. A że tych ciekawych murali jest w naszym mieście całkiem sporo, warto się nimi pochwalić. Niektóre stały się już zresztą niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi miasta – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Koncepcję umieszczenia murali w kalendarzu twórczo zrealizował pracownik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta, pasjonat fotografii (m.in. pomysłodawca konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”) Adam Markowski. Sam również, we współpracy z ekipą od „efektów wizualnych”, wykonał zdjęcia ściennych obrazów. Zdjęcia powstawały od września do października, a same fotografie prezentują murale tuż po zachodzie słońca.
- Wykonanie tych zdjęć to było całkiem spore przedsięwzięcie logistyczne. Wykorzystywaliśmy m.in. wytwornicę dymu teatralnego czy specjalne, podkreślające klimat oświetlenie. Wszystko to musiało współgrać, a jednocześnie nie zakłócać życia miasta. Dlatego musieliśmy mieć wsparcie służb, w tym policji i straży miejskiej – podkreśla Adam Markowski.
Miejski kalendarz 2019 to kolejny tego typu projekt, wykorzystujący twórczość lokalnych artystów. Wcześniej swoje prace dedykowane miastu prezentowali m.in. Joanna Jeżewska-Desperak, Jacek Pałucha, Bartosz Frączek czy Marta Frej. Najnowsza publikacja promocyjna zaprasza na swoisty wieczorny spacer po Częstochowie śladem graficznych opowieści twórców, którzy nie boją się zamienić fasady budynku w dzieło street artu.

MIEJSKI KALENDARZ 2019 – miesiące, lokalizacja, autorzy:

STYCZEŃ - WIEŻA BABEL, ul. Dąbrowskiego 1
Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych częstochowskich artystów. Jego wielkoformatowe malarstwo zawitało również na miejskie ściany. „Wieża Babel” powstała w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” w 2014 r. i mnóstwo w niej odniesień do lubianej przez artystę tematyki biblijnej oraz mitologicznej. Projekt Tomasza Sętowskiego na ścianę przeniosła grupa Dreamers w składzie: Mikołaj Sętowski, Marek Laskowski, Filip Krzyształowski i Tadeusz Kiedrzynek.

LUTY - xO =:O ;>, al. NMP 64
Mural Emilii Dudziec i Agaty Lankamer znajduje się na dwóch ścianach tarasu budynku Miejskiej Galerii Sztuki. Powstał w ramach 5. edycji Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej – ART.eria w 2015 r. i był inspirowany twórczością architekta Włodzimierza Ściegiennego. Dzięki aplikacji MuralARt praca ma swoje rozwinięcie w rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy zainstalować program na swojej komórce i ożywić malowidło.

MARZEC - GRAVITY, filary estakady energetycznej między ul. Bojemskiego a Korfantego
Street art to nie tylko malarstwo wielkoformatowe. Świetnym przykładem jest tu instalacja „Gravity” , która powstała w ramach festiwalu Iron Oxide w 2016 r. Jej autor Tomasz Górnicki to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia. Swoje realizacje tworzy nie tylko we własnej pracowni, ale także w przestrzeni publicznej. Jako jeden z niewielu europejskich artystów, zajmujących się tą odmianą sztuki,  odważnie nawiązuje do nurtu urban artu.

KWIECIEŃ - OKO CYKLOPA, al. NMP 65
Praca powstała w 2014 r. W ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!”. Jej autor Jacek Sztuka wykorzystał jedną z bram głównej arterii miasta, by opowiedzieć swoją mitologiczną, antyczną historię. Mural łączy różne style, różne techniki, multiplikując zastaną rzeczywistość.

MAJ - LANGUSTA, ul. Dąbrowskiego 13
Łódzki artysta Egon Fietke [Andrzej Miastkowski] to prawdziwy klasyk polskiego street artu. Pod koniec lat 80. XX wieku współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti sprayowo-szablonowego i od tamtego czasu nieprzerwanie jest aktywnym twórcą. Pasjonuje go kosmos, futurologia i cywilizacje pozaziemskie, co bezpośrednio odbija się w jego pracach. „Langusta” Egona Fietke powstała w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej – ART.eria w 2012 r.

CZERWIEC - ŚWITEZIANKA, ul. Goszczyńskiego 4
Portret tytułowej bohaterki ballady Adama Mickiewicza na osiedlu Trzech Wieszczów namalował w 2014 r. Michał Błach. Wizerunku użyczyła modelka Ewa Kępys, zaś całość inspirowana była zdjęciem, które wykonała Joanna Kustra. Mural planowo miał być częścią tryptyku, na które złożyłyby się jeszcze prace portretujące postacie z „Balladyny” Słowackiego i „Irydiona” Krasińskiego.

LIPIEC - NIESKOŃCZONOŚĆ, ul. Kilińskiego 10
Cezary Łopaciński jest obecny na częstochowskich murach od wielu lat. Był m.in. organizatorem cyklicznych imprez promujących sztukę ulicy, odbywających się pod hasłem: „Ruszamy Miastem”. Jego mural na ścianie budynku Stacji Pogotowia Ratunkowego powstał w ciągu 10 godzin, w ramach 10. Nocy Kulturalnej w 2013 r. Charakterystyczne dłonie są motywem przewodnim wielu jego prac. Tutaj pojawiają się w naprawdę dużym formacie.

SIERPIEŃ - BARAKO SZTUKA, ul. Okrzei 23
Michał Błach działa na lokalnej scenie graffiti od 1997 r. W mieście można znaleźć wiele jego murali zarówno komercyjnych, jak i autorskich, m.in. pomalował podwórze Teatru im. Mickiewicza, portretując częstochowskich aktorów Stworzony w 2017 r. mural przy ul. Okrzei wyróżnia się wśród prac Michała Błacha - namalowany na surowej ścianie bez podkładu przedstawia piękną kobiecą twarz, skontrastowaną z postaciami rodem z horrorów.

WRZESIEŃ - CZĘSTOCHOWA, ul. Waszyngtona 62
Praca powstała w 2014 r. na ścianie Szkoły Podstawowej nr 14 w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Częstochowy - i jak sama nazwa wskazuje - jest swoista fantazją na temat panoramy naszego miasta. Autor, Mateusz Kluczny, bawi się wizerunkami zarówno ważnych budynków (Jasna Góra, Archikatedra, Ratusz) jak i lokalnych artystów. Pod bijącym sercem Częstochowy stoją więc: Muniek Staszczyk, Marek Perepeczko, Jerzy Duda-Gracz oraz Jerzy Kędziora.

PAŹDZIERNIK - MIASTO, al. Wolności 79
Tworzenie tego muralu towarzyszyło Festiwalowi Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” w 2015 r. Jego integralną częścią jest fragment wiersza Tadeusza Peipera „Miasto”. Projekt przygotowały Emilia Dudziec i Agata Lankamer, a w malowanie zaangażowali się wolontariusze Festiwalu: Magdalena Kanawka, Agata Ziaja, Martyna Kosiarz, Anna Kiszka, Olga Desperak, Cezary Łopaciński, Przemek Piekarski, Maciek Polak, Grzesiek Marcisz, Szymon Golis i Piotrek Stępień.

LISTOPAD - STRAŻNIK CZASU, al. Wolności 19
Ta imponująca praca (1500 m 2) powstała w 2018 r. z inicjatywy częstochowskiego zegarmistrza Stefana Rybickiego. Projekt Tomasza Sętowskiego to gra motywem czasu i licznymi nawiązaniami do Częstochowy. Gigantyczny mural jest ukłonem w stronę realizmu magicznego, tak charakterystycznego dla artysty stylu. Wykonawcami muralu ponownie byli: Mikołaj Sętowski, Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski. Uroczyste odsłonięcie „Strażnika Czasu” towarzyszyło 15. Nocy Kulturalnej.

GRUDZIEŃ - OUR RUST, ul. Nowowiejskiego 6
Kolektyw Monstfur to już uznana marka w świecie sztuki. Ich prace można znaleźć na ulicach i w galeriach wielu polskich miast, a także innych europejskich metropolii. Mural „Our Rust” (2016 r.) to jego największa realizacja w Częstochowie, odnosząca się bezpośrednio do przemysłowej historii miasta oraz idei przemijania materii. Warto tu podkreślić również, że praca ta jest swoistym eksperymentem formalnym, polegającym na naśladowaniu ruchu pędzla za pomocą techniki szablonu.

Page generated in 0.0157 seconds.