Z ostatniej chwili

Majówka ostatnią okazją na zakup taniego mięsa

2019-04-30 11:28:05 informacje
img

Majówka ostatnią okazją na zakup taniego mięsa

 

Majówkowy grill może być ostatnią okazją na zakup taniego mięsa. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego. W połowie kwietnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce była o ponad 40%, a mięsa drobiowego o 4,2% wyższa niż na koniec 2018 r. – takie wnioski wynikają z analizy ekspertów Banku BNP Paribas.

W przypadku drobiu jest to związane z kontynuacją wzrostu eksportu. Ogromne wzrosty cen wieprzowiny wynikają z wielu czynników – spadku pogłowia zwierząt w Polsce, zmniejszenia się importu mięsa do Polski oraz zmian związanych z Afrykańskim Pomorem Świń w Chinach. Spadek produkcji wieprzowiny w Państwie Środka może sprawić, że karkówka na grilla będzie droższa przez cały rok.

Pierwsze efekty tych podwyżek są już widoczne na półkach sklepowych, jednak ich skala jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku cen skupu surowca. Należy się zatem spodziewać, że w najbliższych miesiącach ceny detaliczne mięsa i jego przetworów będą rosły.

* Warzywa zdecydowanie droższe

– Z uwagi na ubiegłoroczny nieurodzaj warzyw polowych w Polsce i Unii Europejskiej, w ostatnich miesiącach można zauważyć znaczące podwyżki cen warzyw. W konsekwencji, można się spodziewać, że ich ceny detaliczne w maju w Polsce będą przeciętnie o ponad 17% wyższe niż przed rokiem, jednak w przypadku takich produktów jak cebula czy ziemniaki skala podwyżek może wynieść nawet kilkadziesiąt procent – mówi Karolina Załuska, analityk Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas

* Więcej zapłacimy też za pieczywo

Podobnie jak w przypadku warzyw, ubiegłoroczna susza skutkowała mniejszymi zbiorami pszenicy. W wielu krajach Unii Europejskiej (w tym w Polsce), Rosji i na Ukrainie. Wpłynęło to na wzrosty cen pszenicy, która jest podstawnym surowcem wykorzystywanym w przemyśle młynarskim.  W I kwartale 2019 r. w Polsce, pszenicę skupowano średnio po 844 zł/t, czyli o 24% drożej niż w I kwartale 2018 r.  Należy jednak zauważyć, że dynamika wzrostu cen detalicznych pieczywa nie jest aż tak znacząca, gdyż jego ceny mogą być o 11% wyższe niż w maju 2018 r.

* Piwo droższe niż przed rokiem  

Podwyżek muszą się również spodziewać miłośnicy piwa – jego cena w maju może być wyższa o 4% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Należy zauważyć, że również w tym przypadku na wzrosty cen mogły mieć wpływ wyższe ceny skupu zbóż. Dodatkowo konsumenci coraz częściej poszukują niszowych gatunków piw, których ceny są wyższe od piw powszechnie sprzedawanych w sklepach.

[Dostarczył infoWire.pl]

Page generated in 0.016 seconds.