Z ostatniej chwili

Kupując świąteczne prezenty, zachowaj ostrożność

2021-11-26 14:59:21 informacje
img

Powoli rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Wiele osób decyduje się nabyć wymarzone prezenty przez internet. Wszystko przez panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa. Niestety, tak jak w realnym świecie, i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Policja radzi, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też, robiąc zakupy przez internet, zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy łatwo i szybko chcą osiągnąć zysk.

Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj kupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

Mając na względzie przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, Policja przypomina o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

* Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy się kierować ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od kiedy prowadzi działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy kupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

* Logując się na konto sklepu internetowego, unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu.

Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych czy innych miejscach publicznych, a także ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy danych do logowania innym osobom.

* Kolejne, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to cena, za jaką możemy kupić interesujący nas przedmiot.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

* Nie płaćmy „w ciemno” za towar.

Przed zakupem sprawdźmy, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z zamawianym towarem spisać protokół i zwrócić kurierowi.

* Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

* Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków.

Wchodząc na stronę sklepu, wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

* Płacąc kartą kredytową, upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas samych.

Page generated in 0.0166 seconds.