Z ostatniej chwili

Już teraz są lepsi w pierwszej pomocy niż rodzice

2022-04-25 07:29:27 informacje
img

Upowszechnianie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych robi swoje – m.in. dzięki takim konkursom jak „Uratować znaczy żyć.” SP nr 25 zorganizowała go wraz z częstochowskimi policjantami i strażakami - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Areną zmagań V Regionalnego Konkursu Dzieci i Młodzieży „Uratować Znaczy Żyć” 12 kwietnia była aula Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w jej siedzibie, czyli „Trójkącie”.  
Jak co roku imprezie patronowali miejscy komendanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Ten pierwszy – czyli mł. insp. Dariusz Kiedrzyn – osobiście powitał w auli uczestniczki i uczestników wraz z zastępcą Komendanta Miejskiego PSP brygadierem Tomaszem Bąkiem.   
W konkursie – w tym roku składającym się tylko z części praktycznej – wzięło udział 66 uczennic i uczniów. Trzeba było się wykazać znajomością zasad udzielania pomocy poszkodowanym, prawidłowego poruszania się po drodze, bezpiecznego zachowania się w górach, nad wodą oraz wiedzą z zakresu pożarnictwa. Wszystkie te kompetencje oceniali częstochowscy strażacy, służby medyczne oraz policjanci z wydziału ruchu drogowego i prewencji. Była też okazja, aby przyjrzeć się pracy policjantów z zespołu konnego oraz tresurze psa służbowego.
Najlepiej poszło ekipie ze Szkoły Podstawowej nr 49 z Częstochowy. Na II  miejsce wskoczyła – także częstochowska – Szkoła Podstawowa nr 12, a na III – Szkoła Podstawowa nr 2 z Kłobucka. IV pozycję zajęły dwie placówki – Szkoła Podstawowa nr 25 z Częstochowy i Szkoła Podstawowa z Kusiąt.
Zasad bezpieczeństwa można uczyć już najmłodsze dzieci, stopniowo, wraz z wiekiem, dopasowując formę i treść tej wiedzy. Maluchom można podsuwać tematy związane z „sytuacjami kryzysowymi” choćby przy okazji lektur mądrych bajek czy podczas wspólnej zabawy. Gdy dziecko umie się już sprawnie porozumiewać, należy je uczyć, jak wezwać pomoc – już przedszkolak powinien sobie z tym poradzić, a pojawiające się w wiadomościach historie o kilkulatkach, których śmiałość i komunikatywność pomogły uratować najbliższych krewnych w sytuacji zagrożenia, tylko to potwierdzają. Do zapamiętania jest tu naprawdę niewiele – to numer alarmowy, adres mieszkania lub domu...  Starsze dzieci z kolei chętnie uczą się zasad pierwszej pomocy – jest to dla nich znacznie atrakcyjniejsze niż dla dorosłych, bo pokazuje im, że mogą być bardzo ważne, że i od nich może czasem „wszystko zależeć”, że chęć pomagania jest naturalnym impulsem i że nawet dziecko może uczynić świat lepszym, ratując drugiego człowieka, przy okazji zdobywając podziw rówieśników i dorosłych.  
Rywalizację zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 25 wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Komendą Miejską Policji, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Stacją Pogotowia Ratunkowego, Okręgową Izba Pielęgniarek i Położnych, Fundacją Eltrox „Razem Bezpieczniej” oraz KRUS Oddziałem w Częstochowie. 
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0171 seconds.