Z ostatniej chwili

Industriada

2018-06-08 13:29:21 informacje
img

INDUSTRIADA - Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego już jutro, w sobotę 9 czerwca. Oto niektóre propozycje, przygotowane w Parku Staszica. Wstęp na nie - wolny.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Program
- 11.00-15.00 - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Seniorzy w galowych mundurach górniczych, pracujący przed laty w kopalniach rud żelaza regionu częstochowskiego będą oprowadzać grupy zainteresowanych. Dodatkowo w mundurze górniczym będzie oprowadzała po Muzeum hydrolog inż. Elżbieta Kowalczyk (były wojewódzki hydrolog dla województwa częstochowskiego), która opisze, jak niegdyś wyglądała praca kobiet na kopalniach rud żelaza.
- 11.00-16.30 - Kobieta a la ruda - warsztaty kreatywne
Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli przygotować własnoręcznie wykonane „rude” peruki – które będą podstawą do otrzymania nagrody – oraz wykonać tzw. „body art” na odkrytych rękach, nawiązujący do rud żelaza, co znakomicie dopełni formę „rudej” peruki. „Rudna” św. Barbara będzie miała formę rzeźby wolnostojącej, o rozmiarze naturalnym, z jej atrybutami (miecz, wieża, kielich), w kolorze rudym/pomarańczowym. Rzeźba przygotowana zostanie wcześniej, aby dzieci mogły ją pomalować i ubrać w odpowiedni dla niej strój. Do stroju będą dodane guziki – tak jak na galowym stroju górniczym – które będą nawiązywać do jej wieku. Guziki powstaną w trakcie warsztatów, żeby dzieci miały większy wkład w pracę. „Komiks” dla dzieci i młodzieży obrazujący życie kobiet na kopalniach – w tle również górników z kopalń rud żelaza – ustawiony na kostkach, a następnie na postumentach, tak aby były widoczne z czterech stron, o wymiarach 50cm x 50cm.
- 11.00-16.30 - Kobieta kowal - warsztaty kreatywn
Kowalka Agnieszka Pasek – współwłaścicielka „Kuźni Skarbów”, pracowni kowalskiej i galerii rzemiosła artystycznego w Sanoku jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, które zajmują się kuciem żelaza. W czasie „Industriady” zaprezentuje nie tylko swoje umiejętności w tworzeniu przedmiotów wykonywanych z ręcznie kutych elementów, ale również zachęci do ich tworzenia inne kobiety, które będą mogły same wykonać np. biżuterię artystyczną z różnego rodzaju materiałów – stali, miedzi, mosiądzu i srebra.
11.00-16.30 - Kobieta pracująca – rudnej pracy się nie boi! – konkurs z zadaniami
„Zabawa” – przeznaczona zarówno dla dziewczynek/kobiet, jak i dla chłopców/mężczyzn – będzie polegać na zdobyciu czterech pieczęci za wykonanie poszczególnych czterech zadań:
1. „rudną perukę” – własnoręczne wykonanie peruki w czasie warsztatów „KOBIETA A LA RUDA”;
2. „smyczenie kibla” – „przesmyczeniu” na odległość do 8 metrów drewnianego kibla (wiadra) z urobkiem (rudą żelaza) po zwilżonej połowicy drewnianego smyka;
3. „skrzynię rudy” – wydobycie z drewnianej skrzyni zatopionej w glinie rudy żelaza przy użyciu szpicaka;
4. zwiedzenie wraz z emerytowanymi górnikami Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
Każdy z uczestników za wykonane zadanie dostaje na blankiecie pieczęć od „Rudnej Kadrowej”, która w stroju i aranżacji wywodzącej się z czasów PRL będzie skrupulatnie sprawdzać – przy współpracy swoich pracowników – realizację poszczególnych zadań.
„Zabawa” kończy się w momencie, gdy zostaną rozdane wszystkie nagrody (minerały, skamieliny)!
- 11.00-20.00 - Industrialna foto-aranżacja - wystawa
Projekt fotograficzny, który ma kreatywnie pokazać dawne industrialne przestrzenie Częstochowy i Śląska w nowym kontekście artystycznym. Dawne przemysłowe wnętrza zostały wzbogacone o postaci ustylizowanych modelek oraz elementy współczesnego dizajnu. Kobiety sfotografowano zarówno w strojach historycznych, z czasów, kiedy przedstawione na zdjęciach zakłady przeżywały swoją świetność, jak i dla kontrastu w strojach współczesnych. Takie zderzenie „dwóch światów” daje ciekawy efekt nowego wymiaru zapomnianych i zdewastowanych przestrzeni industrialnych.
- 12.00-15.00 - Park Mądrej Rozrywki - warsztaty naukowe
- 15.30-16.30 - The White Tea - koncert
Zespół The White Tea, kojarzony jako biała herbatka zapewniająca smaczne i orzeźwiające poranki, przeniesie nas w czas brytyjskiego relaksu o godzinie 5 p.m., kiedy to od lat 80, które były okresem przełomu muzycznego w wielu krajach świata, każdy Brytyjczyk po zakończonej pracy nad rozwojem industrialnym swojego miasta pił tradycyjną angielską herbatę. Z niezwykle barwnym kobiecym wokalem na nowo podjął się próby interpretacji utworów znanych i kojarzonych z męskim głosem.
- 17.00-18.30 - Renata Przemyk „YA HOZNA” - koncert
Koncerty Renaty Przemyk wyróżnia dynamiczny i rockowy charakter oraz specjalnie przygotowany repertuar i zaskakujące aranżacje. Do tego świetne teksty, które do dziś są wizytówką artystki. Utwory takie jak chociażby „Babę zesłał Bóg”, „Protest Song”, czy „Kochaj mnie jak wariat” są znakami firmowymi Renaty, z których emanuje kobieca siła i solidarność. 
- 19.30-20.15 - HIT! „Zapałka” – spektakl częstochowskiego Teatru Tańca
Spektakl opowiada o codziennych zmaganiach kobiet - pracownic Częstochowskiej Zapałczarni, rozdartych miedzy obowiązkami domowymi i pracą w przemyśle. To historia kobiet, które próbują godzić wiele obowiązków z własnymi marzeniami, pragnieniami i tęsknotami. Przedstawienie pokazuje obraz kobiet silnych, odważnych, a zarazem kruchych i delikatnych, zapracowanych i zmęczonych, dbających o szczęście rodzinne, ale także walczących o siebie.

Page generated in 0.0166 seconds.