Z ostatniej chwili

Hulajnogi Bolt gotowe na nowe przepisy

2021-05-26 14:27:09 informacje
img

Od wejścia w życie ustawy regulującej korzystanie z urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg dostępnych w miejskich wypożyczalniach - co, przypomnijmy, stało się 20 maja - Bolt Rentals jest przygotowany na nowe przepisy. Urządzenia zostały przystosowane, a materiały edukacyjne dostępne w aplikacji uwzględniają nowe zasady.
Użytkowniczki i użytkownicy hulajnóg Bolt mogą już korzystać ze ścieżek rowerowych. Zgodna z przepisami będzie także jazda po ulicy, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej. W wyjątkowych sytuacjach można poruszać się po chodniku, jednak wtedy pierwszeństwo mają piesi i prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa, z jakim się poruszają. Dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogi wynosi 20 km/h i została ustawiona automatycznie we wszystkich urządzeniach dostępnych w Polsce.
- Cieszymy się, że korzystanie z UTO, w tym e-hulajnóg, zostało uregulowane. Mamy nadzieję, że nowe przepisy dadzą poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a mity dotyczące korzystania z hulajnóg zostaną obalone - powiedział Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.
Korzystających z jednośladów Bolt obowiązują teraz podobne zasady jak rowerzystki i rowerzystów - mają wyraźnie i z wyprzedzeniem sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki, zachować 1 m odstępu przy wyprzedzaniu innych pojazdów i pieszych, mogą się też zatrzymywać w śluzie rowerowej. Ustawa zwraca także uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Liczba hulajnóg jadących jedna za drugą nie może przekraczać 15 pojazdów, zakazuje się  ciągnięcia lub holowania innych pojazdów, przewożenia innych osób (także dzieci) czy też czepiania się innych pojazdów. Nie wolno także jeździć pod wpływem środków odurzających. 
Nowe regulacje dotyczą również  parkowania. Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w kilku polskich miastach. Jeśli nie ma takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) oraz równolegle do tej krawędzi. Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.
- Bezpieczeństwo wszystkich uczestniczek i uczestników ruchu drogowego jest dla nas niezwykle ważne, dlatego w oczekiwaniu na regulacje na poziomie krajowym, od samego początku naszej działalności w Polsce podeszliśmy proaktywnie do tej kwestii. Rozmowy z przedstawicielkami i przedstawicielami miast podejmujemy jeszcze przed wprowadzeniem hulajnóg i pozostajemy z nimi w regularnym kontakcie, podpisujemy porozumienia, które regulują naszą działalność na danym terenie. Odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie bezpieczeństwa i porządku, dopasowujemy ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania na poziomie aplikacji - podsumowuje Valerii Romanov.
W razie wątpliwości więcej informacji o bezpiecznej jeździe na e-hulajnogach można znaleźć w zaktualizowanym o nowe zasady Bezpieczniku - zestawie narzędzi bezpieczeństwa Bolt, który jest dostępny w aplikacji. Bezpiecznik zawiera 4 sekcje: Tryb początkujący, Lokalne zasady, Jak jeździć?, Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz na blogu Bolt.

Page generated in 0.016 seconds.