Z ostatniej chwili

Dialog Obywatelski w Częstochowie

2019-05-20 10:43:17 informacje
img

W auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbył się Dialog Obywatelski poświęcony gospodarce o obiegu zamkniętym. Jego uczestnicy dyskutowali o szeroko pojętym rozwoju i najbardziej efektywnych formach funkcjonowania samorządów we wspólnocie europejskiej. Gościem specjalnym spotkania, z udziałem m.in. prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, była unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca przybliżyć mieszkańcom problematykę unijną. Odbywają się w różnych miastach Europy od 2012 r. Zaproszeni goście odpowiadają na pytania publiczności, a także wsłuchują się w jej opinie i propozycje.

Głównym tematem częstochowskiego spotkania była „Gospodarka o obiegu zamkniętym - sposób na zapewnienie zrównoważonego rozwoju”.

- Gospodarka o obiegu zamkniętym to, najkrócej mówiąc, przejście od gospodarki „produkuję, używam, wyrzucam” do myślenia „produkuję, używam, przetwarzam”. Chodzi tu o ogromny zakres gospodarki, która wykorzystuje m.in. surowce wtórne. Dla przykładu, gdybyśmy ze wszystkich zużytych smartfonów odzyskali kobalt, mielibyśmy baterie do 4 milionów samochodów elektrycznych. To są sprawy, które dotyczą nas wszystkich, a z pewnością będą bardzo mocno dotyczyć przyszłych pokoleń – wyjaśniała Elżbieta Bieńkowska.

W czasie spotkania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zaprezentował dobre praktyki gospodarczo-społeczne, które zostały zainicjowane i wdrożone są w Częstochowie. Podkreślił znaczenie takich, faktów, jak m.in. utworzenie specjalnych stref ekonomicznych, realizacja programów wspierających przedsiębiorców i służących tworzeniu nowych miejsc pracy. Omówił też rolę innowacyjnych miejskich projektów, takich jak „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” (pomoc w opiece nad dzieckiem i powrocie na rynek pracy), czy „Zawodowa współpraca” (dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, praktyczna nauka zawodu w firmach).

- Nie ma dobrze funkcjonującego miasta bez dobrze rozwijającego się biznesu, a tego dobrego rozwoju biznesu nie ma bez sprawnej administracji samorządowej i dobrego klimatu dla przedsiębiorczości. Aby ten dobry klimat nie był tylko pustym słowem, a faktem, potrzeba rzeczywistego, opartego na partnerstwie dialogu z biznesem - mówił prezydent.

Podczas debaty komisarz Elżbieta Bieńkowska, oprócz zaplanowanego wystąpienia, odpowiadała też na pytania przybyłych. Mówiła m.in. o dotychczasowych osiągnięciach Komisji Europejskiej, dotyczących wdrażania założeń gospodarki o zamkniętym obiegu, czy perspektywach i barierach związanych z tym wyzwaniem. Zgromadzeni zastanawiali się, jaka przyszłość czeka gospodarkę Unii Europejskiej, jak dyrektywy unijne wpływają na rzeczywistość gospodarczą (w tym także lokalną), jakie miejsce w gospodarce UE zajmuje Polska i na ile Polacy chcą nadawać ton przyszłemu dyskursowi europejskiemu.

Moderatorem spotkania był Paweł Klimek – długoletni pracownik samorządowy, pełniący m.in. funkcje naczelnika, dyrektora generalnego Urzędu Miasta Częstochowy i sekretarza miasta, który w latach 2003–2006 był dyrektorem Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0181 seconds.