Z ostatniej chwili

Częstochowscy sędziowie przeciw naruszeniu konstytucji

2018-02-16 12:54:16 informacje
img

Monitor Konstytucyjny (monitorkonstytucyjny.eu) opublikował uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w której z głębokim zaniepokojeniem przyjmuje się przepisy ustaw o Krajowej Radzie  Sądownictwa, o ustroju Sądów Powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz określono je jako budzące zasadnicze zastrzeżenia natury konstytucyjnej.  
- Konstytucja RP jasno stanowi w art. 173, że „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”. Zmiany przywołanych ustaw naruszają tę regułę oraz podstawową zasadę ustrojową  wyrażoną w art. 10 Konstytucji, mówiącym o tym, że ustrój Polski opiera się na trójpodziale i równowadze władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Każda z władz powinna zatem dysponować takimi instrumentami, które pozwalają jej powstrzymać i hamować działania pozostałych. Zasada check and balance jest jedną z najstarszych zasad ustrojowych i zarazem jedną z najistotniejszych i najlepiej wprowadzonych w praktyce reguł demokracji - pisze zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie. - Z tego punktu widzenia budzi sprzeciw przerwanie konstytucyjnie określonej kadencji I Prezes Sądu Najwyższego oraz członków KRS, sposób powoływania sędziów – członków KRS, a nadto wyeliminowanie udziału sędziów w procesie odwoływania i powoływania prezesów sądów. Opisane wyżej zmiany ewidentnie prowadzą do nadania władzy wykonawczej i ustawodawczej pozycji dominującej nad sądami i podważają zasady ustroju RP poprzez naruszenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Przez zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie została również przyjęta uchwała, w której sędziowie wyrażają głęboki sprzeciw co do rzetelności, zgodności z prawdą i czystości intencji polityków w tym Premiera RP, zawierających pomówienia odnośnie sędziów i działalności sądów. Pomówienia te przybrały formę zorganizowanej kampanii oszczerstw prowadzonej zarówno w kraju, jak i za granicą. Kampania ta jest motywowana wyłącznie politycznie i nie ma żadnego związku z jakąkolwiek reformą bądź poprawą funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W efekcie jej celem i konsekwencją jest podważenie wiarygodności Państwa Polskiego jako państwa prawa, zaufania do jego instytucji oraz autorytetu sądów i sędziów. To zaś prowadzi do obniżenia standardu ochrony praw obywateli i rodzi ujemne reperkusje dla pewności obrotu prawnego oraz pozycji sądów polskich jako Sądów Wspólnoty Europejskiej - napisano.

Page generated in 0.0167 seconds.