Z ostatniej chwili

Czas na profilaktykę

2019-05-22 10:07:43 informacje
img

Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki rusza z nowym projektem profilaktycznym, służącym uświadomieniu, jak ważna jest troska o własne zdrowie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Hasłem przewodnim przedsięwzięcia jest CZAS. W przypadku nawiązania do zdrowia, CZAS ma ogromne znaczenie w kategorii „zdążyć” - zdążyć z badaniem, z diagnozą, z leczeniem. Idąc tym torem, aby „zdążyć”, niezwykle ważna jest PROFILAKTYKA, dlatego projekt ma wpłynąć na uczestników, aby w ferworze dnia codziennego zwrócili uwagę na swoje zdrowie, zadbali o nie. Bardzo często obowiązki codzienne powodują, że zapominamy o tym, co powinno być dla nas wszystkich najważniejsze - o zdrowiu własnym i naszych najbliższych.

Poprzez projekt częstochowskie Amazonki chcą nauczyć mieszkańców, jak walczyć o zdrowie własne i innych w chwili, kiedy spotyka nas to, co najgorsze -choroba. Adresatami projektu będą mieszkańcy północnego subregionu województwa śląskiego (Częstochowa, Koniecpol, powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski, lubliniecki i zawierciański).

Przedmiotem projektu jest profilaktyka walki z chorobami nowotworowymi, a cel to zwiększenie zaangażowania mieszkańców północnego subregionu województwa śląskiego w życie publiczne, ochronę i promocję zdrowia.

Pierwszeństwo będą miały osoby, które:

- są zagrożone rakiem piersi, jajnika, jąder i gruczołu krokowego,

- u których w rodzinie występowały ww. schorzenia onkologiczne,

- mają niski status materialny,

- zamieszkują na obszarach wiejskich.

Projekt „Czas na profilaktykę” obejmuje 4 moduły:  uświadamianie, edukacja, profilaktyka, działanie.

-W ramach pierwszego modułu, który potrwa od maja do grudnia, odbędzie się akcja informacyjno-promocyjna. Rozpocznie ją konferencja inaugurująca oraz 5 sesji informacyjnych w 5 powiatach.

-Drugi moduł, również trwający do grudnia, to seminaria tematyczne - zajęcia edukacyjno-warsztatowe oraz konferencja podsumowująca projekt. Seminaria odbędą się metodami aktywnymi (prelekcja specjalisty wraz z warsztatami w asyście pielęgniarki z użyciem pomocy dydaktycznych).

-W ramach trzeciego modułu (od czerwca do grudnia) odbędą się badania profilaktyczne dla:
•   kobiet: m.in. morfologia, usg tarczycy, usg piersi, mammografia, cytologia
•    mężczyzn – usg jąder, oznaczenie markera PSA (antygena prostaty)

-Czwarty moduł (czerwiec – grudzień) obejmie 4 wizyty studyjne do różnych grup aktywności społecznej - z ofertą edukacyjno-promocyjną projektu w celu umożliwienia aktywnego działania oraz łączenia aktywności ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy.

Każdy uczestnik otrzyma komplet materiałów dydaktyczno-szkoleniowych.

Zainteresowani mogą się zgłaszać do biura projektu - Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki: ul. Staszica 10, tel. 509 656 937

www.czestochowskieamazonki.pl

Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Page generated in 0.017 seconds.